Rödvinsbrässerad ål i gryta (215)


Ingredienser

Ingredienser för 4 personer:

1 kg ål, rensad och flådd
2 stjälkar blekselleri
2 morötter
1 gul lök
3 vitlöksklyftor
80 g Karl Johansvamp, torkad eller färsk ca 400 g
1 lagerblad
1 röd chilipeppar, urkärnad
3 skalade, hackade, tomater
olivolja
1 bunt bladpersilja
2 kvistar timjan
3 dl rött vin (Merlot)
ev. lite fisk- eller hönsbuljong

Tillagning

Lägg svampen i blöt några timmar eller över natten eller använd färsk Karl Johan direkt samma dag den är plockad och väl rengjord. Behöver inte förvällas.

Skala morötterna och löken, hacka dem, bleksellerin och chilipepparn i små tärningar. (Om torkad svamp,krama ur svampen och hacka den grovt).

Värm lite olivolja i en rymlig gryta och "svetta" hacket däri, bryn ej. Pressa ner vitlöken och tillsätt tomaterna samt hälften av vinet. Lägg ner lagerbladet och timjankvisten, salta lite och låt det hela småputtra i ca 5-8 minuter. Ös med resten av vinet lite då och då.

Tag fram ålen och skär den i bitar.

När grönsakerna har mjuknat lite är det dags att lägga ner bitarna i grönsaksröran. Skulle det kännas torrt i grytan så tillsätt lite fiskbuljong. Låt ålen puttra (brässera) i ca 1-15 minuter, beroende på hur tjock ålen är, vänd den någon gång.

Rör ner några klickar smör, hacka persiljan och strö över anrättningen.

Sätt fram grytan och servera med ris, pasta eller ett gott bröd samt en grönsallad och samma vin som ålen puttrade i.